en

About us

 loading Paper background
MENU
en
Falconia is a company made for upholding the falconry tradition, founded in 2011. Our goal is to represent the Falconry club, to proudly reflect its history and to be a part in the propagation of falconry in our country as well as in the world.

We are a union of people who admire falconry in its original form which means the The art of a hunt, mostly horseback. Our members are mostly seasoned falconers and keeping, maintaining and performing with the animals is a daily bred for them. We cooperate with many towns and castles on their historical projects and our specialized services are used not only by actual noble families, but also establishments all over the Europe, be it banks or other important institutions. You can see us at many prestigious town and renaissance faire, at lectures and workshops, as well as commercials and in movies.

Pozadí

Zajímavosti

Sokolnictví by mělo být povýšeno na umění, protože je to jediný oduševnělý způsob lovu, který svou povahou patří ke skutečnému umění. Lidé mohou čtyřnohého tvora ovládat násilím a jinými prostředky, zato ptáka, který krouží vysoko ve vzduchu, může zajmout a vycvičit jen lidský duch. Je to vítězství lidského ducha nad nejsvobodnějším ze zvířat, nad dravcem, který se po vypuštění na pěst vrátí i když to odporuje jeho přirozenosti, ne proto, že by pohrdal svobodou, která mu byla zdánlivě darována, ale proto, že se vrátit musí, přinucen géniem člověka, který ho drží neviditelným poutem

- císař Fridrich II. -